NE YAPIYORUM

Bilgi

 

1997 yılından bu yana gençlerle bir aradayım. Koçluğunu yaptığım takımlarda, direktörlüğünü yaptığım kamplarda ve çalıştığım şirketlerde 7 ile 35 yaş arasında gençlerle ve ebeveynleriyle çalışma ve onları yakından gözlemleme fırsatı buldum. Gençlerle kurduğum ilişkilerde bazen ağabey bazen dost bazen öğretmen bazende yönetici oldum. Zaman içerisinde gençlerin hayatları ile ilgili aldıkları önemli kararlarda etkli olduğumu ve onları yönledirebildiğimi fark ettim. Bu gücü en iyi şekilde kullanıp onları doğru alana yönlendirmeye gayret ettim. Bugün çevreme baktığımda başarılarıyla gurur duyduğum pek çok genç bay ve bayan görüyorum. Topluma ve gençlere katkı sağlamak ilkesi ile yıllar içerisinde edindiğim deneyimleri gençler, aileler ve gençlerle iletişim içerisinde olan eğitim kurumları ile paylaşmayı hedefliyorum.

 

Aşağıda gençlere ve ailelere nasıl destek olduğumu anlamanızda yardımcı olacak bazı soruları yanıtladım. İhtiyaç duyduğunuzda sizlere yardımcı olmaktan memnun olurum. 

Aktif Profesyonel Görevlerim

Caddebostan Youth Travel - Kurucu 

Friends Camps - Yönetici Ortak

HOT AJANS - Yönetici Ortak

TÜRSAB - Gençlik Turizmi Komitesi Bşk.

Gençlik Kampları Derneği - Başkan 

Geçmiş STK Görevlerim

Türkiye Kayak Federasyonu - YK Üyesi 

TÜRSAB - YK Üyesi

Eğitim

Soru 1

 

 

GENÇLERİ YÖNLENDİRECEK GÜÇ NEDİR?

 

"İdol" işte sihirli kelime bu. Gençler, gelişim süreçlerinde kendilerine saygı duydukları, kariyerinlerinden, başarılarından etkilendikleri ve yaşça kendilerine yakın bir kişiyi idol olarak seçiyorlar. Onun gibi olmak için çaba sarf ediyor onun sözlerine kıymet veriyorlar. Bu kişi zaman içerisinde gencin idolü ve rol modeli oluyor ve ona bir nevi ruhani liderlik ediyor. Bu nedenle gençlerin kendileri için doğru idolü seçmesi çok önemli. Bu kişi basketbol takımının koçu, müzik öğretmeni veya iş hayatında başarılı bir aile bireyi olabilir. Aileler, gençlerin kendilerine doğru idolü seçmesi konusunda dikkatli olmalı. Özenle belirlenmiş bir rol model gençlerin gelişiminde onlara önemli katlılar sağlayabilir. Yanlış rol model ise gençleri kötü alışkanlıklar dahil olmak üzere olumsuz etkileyebilir.

Yıldız Teknik Üniversitesi - Fizik

 

Marmara Üniversitesi - Spor Yöneticiliği

 

Marmara Üniversitesi - Spor Yönetimi

 

Yeditepe Üniversitesi - Eğitim Yönetimi

Soru 2

İDOL OLARAK SEÇTİKLERİ KİŞİNİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİ EBEVEYNLERİNİNKİNDEN DAHA MI DEĞERLİ?

 

Evet. Cevap ilk bakışta hoşumuza gitmese de gerçek bu. Çünkü anne ve babalar çocuklarına küçük yaştan itibaren bazı komutlar veriyorlar, onların önüne engeller koyuyorlar. Onların iyiliği için verilen bu komutların çoğu içinde "hayır, olmaz, yapma" gibi negatif kelimeler içeriyor. Çocuk, yaşının ilerlemesi ile birlikte aynı ikazları evde okulda tekrar tekrar duymaktan sıkılıyor ve bir süre sonra anne ve baba çocuğunun üzerinde ki yönledirme gücünü yitiriyor. Bunu yaşadığım şu örnekle açıklamak istiyorum. Basketbol koçluğu yaptığım yıllarda oyuncularımdan birinin annesi yanıma geldi ve "Koç Ahmet' e süt içmenin önemini anlatıp süt içmesini söyler misiniz lütfen" diye rica etti. Ardından da ekledi "Biz evde söylediğimiz zaman yapmıyor ama sizin Ahmet üzerinde büyük bir etkiniz var. Sizinle çalışmaya başladığından beri kendine sizi örnek alıyor. Giyiminden saç stiline kadar sizi takip ediyor. İleri de bende Hakan koçun okuduğu üniversite de okuyacağım diyor. Siz söylerseniz süt içmeye başlayacaktır." Bu diyalogta gördüğünüz gibi çocuklar ve gençler kendilerine yakın hissettikleri rol model kişilerden etkileniyorlar.

Soru 3

GENÇLER NE İSTİYOR?

 

Gençlerle çalışırken fark ettiğim en önemli şey kendilerini değerli ve önemli hissetmek konusundaki istekleri oldu. Çocukluktan gençliğe geçiş döneminde yaşanan herşey gençlerin kendilerini bir dışa vurumu. Birey olarak kabul edilmek, saygı görmek, önemsenmek istiyorlar. Etraflarını saran kurallar ve yasaklar silsilesinden hoşlanmıyorlar. Aslında haklılarda. Ebeveynler olarak onları dünyaya geldikleri andan itibaren endişe içinde yetiştiriyoruz. Çevrelerine duvar örüyor, keşfetme, araştırma, oynama arzularına ket vuruyoruz. "Aman oğlum yapma" "Kızım dur düşeceksin" "O benim iş bilgisayarım ona elleme" "Annenin eşyalarına dokunma" vs. Gençlerde haliyle etraflarına duvar ören değil onlara yeni pencereler açan, kendilerini cesaretlendiren, onlara güvenen yaşlarına yakın kişileri rol model alıyor ve onların söylemlerine değer veriyorlar.

Soru 4

NE YAPMALIYIZ?

 

Gördüğünüz gibi gençlerle anlaşmak için önce onlarla aynı frekansa geçmeniz ve onları dinlemeniz gerekiyor. Zaman değişiyor, koşullar değişiyor. "Bizim gençliğimizde" diye başlayan cümleler artık değer görmüyor. Bugün eleştirdiğimiz pek çok şeyi gençlik yıllarımızda bizde yapmadık mı? Belki fiziksel olarak koşullar değişmiş olabilir ama bizde özgür olmak, çılgınlık yapmak, dünyayı dolaşmak ve hayallerimizin peşinden koşmak istemedik mi? İşte bu yüzden gençlere fırsat vermeli, onların gerçek potansiyellerini ortaya çıkarmalarına ve kendinleri keşfetmelerine destek olmalıyız. Ben her gencin içinde ortaya çıkarılması gereken bir yetenek olduğuna inanıyorum. Yapmamız gereken ise yeteneklerini keşfedereken onlara yardımcı olmak ve gerçek yeteneklerini fark ettiklerinde onu geliştirmeleri için kapıları açarak çabalarını desteklemek. 

  • YouTube - White Circle
  • Instagram Clean
  • facebook
  • Twitter Clean
  • LinkedIn - Beyaz Çember