Ne Yapıyorum?

Gençlerle
İletişim
Sevgili Gençler, değerli anne babalar, saygıdeğer eğitimciler ve basın mensupları;

 

Gençlerin fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimleri, eğitim modelleri, seyahat tercihleri ve gençlik turizmi ile ilgili konularda ki araştırmalarıma ve çalışmalarıma ilk günkü heyecanla devam ediyorum. Gençlik kamplarında ve iş hayatında gençlerle birlikte çalışıyorum. Zaman zaman eğlenmek ve sohbet etmek için beraber vakit geçiriyorum. Gelişimin her saniye devam ettiği çağımızda tecrübelerimi genç dostlarıma aktarmaya gayret ediyorum. Gençlerle spor, eğitim ve turizm içerikli çalışmalarımı blog sayfamdan takip edebilir, ihtiyaç duyduğunuz konularda benimle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere destek olmaktan memnuniyet duyarım.

Kariyer Planlama |01
 
Çocuk dünyaya geldikten sonra hayatımız tamamen değişiyor. Herşey yeniden planlanıyor. Bir baba olarak biliyorum ki hepimizin arzusu onlar için iyi bir gelecek hazırlayabilmek. Onları en iyi okullara kayıt ettiriyor, başarısı en yüksek dershanelere gönderiyoruz. Uzun eğitim hayatı boyunca en önemli görevimiz onları girecekleri sınavlara hazırlamak oluyor. Ancak bunu yaparken çok önemli bir detayı kaçırıyoruz. Çocuğumuzun yeteneklerini keşfetmeyi ve onu gelecekte başarılı olacağı alana yönlendirmeyi ihmal ediyoruz. Tüm gençlere her konudan oluşan ortalama bir eğitim veriyoruz. Gelişmiş ülkelerin eğitim alanındaki başarılarını incelediğinizde her bireyin yetenekleri doğrultusunda yönlendirildiğini, yetenekleri pekiştirilen gençlerin ilgi duydukları alanda çok başarılı olduğunu görüyoruz. Bu çalışmadaki amacım gençlerle doğru zamanda iletişime geçip onların yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak. Bu sayede eğitim hayatlarını ve kariyelerini erken yaşta planlamalarını sağlıyor ve hayatta başarılı olmalarına destek oluyorum. Bu çalışma en çok 13-16 yaş aralığıdaki lise öğrencilerinde verimli oluyor. 
Etkinlik Seçimi |02

 

Çocukların ve gençlerin hayatında okulun çok önemli bir yeri var. Okula başlayan çocuk gününün büyük kısmını burada geçiriyor. Kendine sosyal çevre kuruyor. Okulda tanıştığı arkadaşlarla oyun oynuyor iletişimini geliştiriyor. Günümüzde en değerli şey güçlü ve kaliteli bir networke sahip olmak. Okul burada önemli bir avantaj ancak yeterli değil. Çocukların ve gençlerin mutlaka okul dışında da farklı faaliyetler yapması ve yeni çevreler kurması gerekiyor. Diğer yandan ise çocukların ve gençlerin düzenli bir sosyal ve sportif etkinliğe katılması onların ruhsal ve fiziksel gelişimlerini pozitif yönde etkiliyor. Peki çocuklarımız için doğru sosyal veya sportif etkinliği nasıl seçeceğiz? Çocuklar için bu tip etkinliklere başlama yaşı kaç olmalı? Bireysel sporları mı takım sporlarını mı seçeceğiz? Haftada kaç çalışmaya katılmak doğru? Kurum seçimini nasıl yapacağız? Başladıktan sonra çalışmaların verimliliğini nasıl ölçeceğiz? Yarışmacı seviyeye ne zaman geçmeliyiz? Bu çalışma ile anne ve babaları doğru seçimleri nasıl yapacakları konusunda bilgilendirmeyi hedefliyorum. Doğru yapılan seçimler kısa sürede sonuç veriyor ve gençlerin hayatını önemli derecede etkiliyor. Bu çalışmaya 5 yaşıdan itibaren başlıyoruz. Ne kadar erken başlarsak o derece verim alıyoruz.

Yeteneğini Keşfetme ve Potansiyelini Verimli Kullanma |03

 

Günümüzde gençlerin odaklanmasına engel olan onların dikkatini farklı yönlere çeken bir çok enstruman var. Teknolojinin cebimize girmesi dünyanın küçülmesine ve bilginin daha hızlı paylaşılmasını sağladı. Bu sayade dünyayı ve gündemi an ve an takip edebiliyoruz. Diğer yandan ise gençler başta olmak üzer odaklanmak konusunda zorlanıyoruz. Odaklanma azalınca gerçek potansiyelimizi ortaya çıkartamıyoruz. Bu çalışmanın amacı gençlerin ilgi alanlarını keşfetmesi konusunda onlara rehberlik etmek. Gençlere, ne yapmaktan hoşlandıklarını, keyif aldıkları alanda yetenekli olup olmadılarını, yetenekli iseler bu alanda kendilerini nasıl geliştireceklerini, kimlerle çalışmaları gerektiğini, eğitim hayatları ile keyif aldıkları hobilerini nasıl bir arada yürüteceklerini ve zaman içerisinde hobilerini nasıl geçim kaynağına dönüştürecekleri anlatıyoruz. Yaptıkları çalışmaların analizini yapıp performanslarını değerlendiriyoruz.

Lisede Alan Seçimi |04

 

Zaman çok hızlı akıp geçiryor. Bir bakıyoruz çocuklar bir anda büyümüş genç olmuş üniversite yaşına gelmiş. Üniversite, iş aile derken birden 40'lı yaşlara geliyorlar. O dönemde iş hayatı zamanınızın büyük kısmını alıyor. Ailenizle geçirdiğinizden fazla zamanı işte geçiriyorsunuz. Maalesef ülkemizde 40'lı yaşlardaki bireylerin %70 yaptığı işi sevmiyor. Geçmişte aldığı hatalı kararlar sonucu kendini o işte bulduğunu söylüyor. Geriye dönüp baktığımızda bu konuda ki en kritik kararın lise döneminde olduğunu görüyoruz. Gençler, lise döneminde çok bilinçli olmadan yaptıkları alan seçimleri sonrasında doğal bir akışa giriyorlar. Gelecekte ne yapmak istediklerine karar vermeyi düşünmeye başladıklarında ise tren kaçmış oluyor. Çünkü lise hayatının başında fen seçen bir genç ileride sosyal ağırlıklı bir bölüm seçmek istediğinde sistem buna izin vermiyor. Doğal olarak o genç, fen ağırlıklı bir eğitim sonrası üniversitede fen puanı ile kabul eden bir bölüme giriyor ve buradan mezun oluyor. Haliyle de meslek tercihini de buna göre yapıyor. Bir süre sonra aslında sevmediği işi yapan ama yaşı itibarı ile bu konuda ciddi değişiklikler yapamayacağı için aynı sarmalın içinde sıkışan bireyler yetişiyor. Bu çalışmada amacımız gençlerin doğru ilgi alanlarını keşfetmesini sağlayıp onları lise ve üniversite eğitimleri ile ilgili yönlendirmek. Bu çalışmada 13-15 yaş grubu gençler ile çalışıyoruz.

Üniversite ve Bölüm Seçimi |05

 

Orta okul ve liseyi burslu okuyan bir öğrenciydim. Ama sosyal yönü kuvvetli ve sporcu bir genç olduğum için ders çalışmaktan pek hoşlanmıyordum. Lise hayatımın son dönemleri de böyle geçti. Üniversite sınavının önemini sınavdan 2 ay önce acı bir ders alarak kavramıştım. Sınıf arkadaşlarımın çoğu üniversite için yurtdışına gidecekti. Bense gerekli hazırlıkları yeteri kadar yapmadığım için aldığım puanla pekte istemediğim bir üniversiteye ve bölüme girdim. 1.dönemin ortası gibi bir arkadaşımı görmek için Boğaziçi Üniversitesine gitmiştim. Rüya gibi bir kampüstü. O an kendime çok kızdım. Bu okulda okuma potansiyeli olan bir gençken bilinçli bir tercih yapmamış ve doğru yönlendirilmemiştim. Burada anlatmak istediğim şey şu; gençlerin büyük bölümü üniversite sınavına bilinçli hazırlanmıyorlar. Hedeflerini doğru zamanda belirlemiyorlar. Tercihlerini puanları belli olduktan sonra yapıyorlar. 1.tercihine tıp 2.tercihlerine endüstri mühendisliği yazan gençler tanıyorum. Doktor olmakla mühendis olmanın hayatlarında yaratacağı inanılmaz farkı bilmiyorlar. Bu çalışmadaki hedefimiz, lise öğrencilerine tercih aşamasına gelmeden önce meslek seçimi, bölüm seçimi ve üniversite seçimi konusunda rehberlik etmek.

Eğitim Kurumları İçin Okul Dışı Etkinlik Planlama Danışmanlığı |06

 

İşim gereği öğretmenler ve yöneticiler ile sık sık bir araya geliyorum. Her yıl okul öncesinde yaptıkları okul dışı etkinlikler olarak tanımlayacağımız faaliyetleri hazırlama aşamalarına tanık oluyorum. Okullar öğrencilerine farklı etkinlikler sunarak onların kişilik gelişimlerini desteklemek istiyorlar. Ancak yoğun akademik takvim içerisinde bu programları hazırlamak ve uygulamak kolay olmuyor.

Bu tip etkinlikler genelde bir öğretmene veya idareciye ek iş olarak veriliyor. Programın hazırlanması veya uygulanması sırasında 

yaşanan aksaklıklar veya öğrencilerin katılımı ile ilgili kontenjanlarda sorun yaşandığında hem öğrenciler hemde okul mutsuz oluyor. Peki verimli okul dışı etkinlik programı nasıl hazırlanmalı? Takvime nasıl yerleştirilmeli? Hangi destinasyonlar ve tesisler seçilmeli? Program içeriği kimler tarafından hazırlanmalı? Etkinlikte kimler koç, yönetici ve direktör olarak görev almalı? Bu kişilerin ne tip ehliyetleri olmalı? Ve benzeri pek çok soruyu doğru cevaplamak gerekiyor. Bu danışmanlıktaki amacım gençlik kampları ve yurtdışı eğitim sektöründeki 20 yıla yaklaşan tecrübemi verimli organizasyonlar yapmak için eğitim kurumları ile paylaşmak.

Danışmanlık yaptığım konular hakkında bana ulaşın >>
  • YouTube - White Circle
  • Instagram Clean
  • facebook
  • Twitter Clean
  • LinkedIn - Beyaz Çember